Anolis carolinensis - anolis zielony
Anolis carolinensis - anolis zielony
Oedura castelnaui
Oedura castelnaui
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Chondrodactylus bibronii - gekon leśny
Chondrodactylus bibronii - gekon leśny
Paroedura picta
Paroedura picta

Zootoca (Lacerta) vivipara - jaszczurka żyworodna

Odkrywca: Rok: Nie wymaga rejestracji
Zootoca vivipara - jaszczurka żyworodna
Fot. 1 Zootoca vivipara - jaszczurka żyworodna


Nazwa łacińska:

Zootoca vivipara

Nazwa polska:

Jaszczurka żyworodna

Synonimy:

Lacerta vivipara

Wygląd:

Niewielka jaszczurka dorastająca do 16 cm. Posiada smukłe ciało pokryte drobnymi łuskami. Samce maja proporcjonalnie dłuższy ogon niż samice. Palce zakończone pazurkami. Ubarwienie brązowe, młode są ciemniejsze. Grzbietem biegną zazwyczaj trzy poprzerywane ciemne pręgi. Na każdym z boków biegnie żółtawa linia. Spód ciała białoszary (u samic) i żółtopomarańczowy, który nabiera żywszych barw w okresie godowym (u samców). Czasem mozna spotkać osobniki melanistyczne - o bardzo ciemnej barwie lub całkowicie czarne (występują one zazwyczaj w górach, gdzie klimat jest chłodniejszy, a ciemne ubarwienie umożliwia szybsze ogrzanie ciała).

Występowanie:

Duża część Europy włącznie z Wielką Brytanią i Irlandią. W Azji po Amur i Sachalin. W Skandynawii zasiedla tereny położone na północ od koła podbiegunpwego, i jest jedynym gadem sięgającym swym występowaniem tak daleko na północ (zawdzięcza to swojej jajożyworodności). W górach zamieszkuje tereny do 3000m n.p.m. Zasiedla cały obszar Polski przy czym najliczniej występuje w górach.

Biotop:

Jaszczurka żyworodna zwana potocznie "Żyworódką" zamieszkuje różne biotopy, jednak muszą mieć one jedną wspólną cechę: stosunkowo wilgotne podłoże. Zamieszkuje nasłonecznione części lasów (np. polany, przecinki) i ich obrzeża, tereny w pobliżu zbiorników wodnych i obszary trawiaste. Jaszczurkę tę dosyć często można spotkać na stertach kamieni bądź gałęzi i drewna, gdzie ma możliwość wygrzewania się, a zarazem schronienia się w zacienione, chłodniejsze miejsca.

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Jaszczurka żyworodna nie wykazuje silnego terytorializmu. Na niedużej przestrzeni może żyć sporo jaszczurek. "Żyworódka" nie boi się wody, a nawet bardzo dobrze sobie w niej radzi. W momencie zagrożenia jest w stanie wskoczyć do wody, w której sprawnie pływa.

Środowisko życia:

Naziemny

Żywienie:

Gad ten żywi sie różnymi owadami iraz ich larwami. Zjada także pająki.

Rozmnażanie:

Jak sama nazwa wskazuje jaszczurka ta rodzi żywe młode. Dokładniej Lacerta vivipara jest jajożyworodna. Oznacza to, że embrion rozwija się w osłonkach jajowych, ale w ciele matki. Młode wydostają się z osłonek jajowych tuż przed porodem lub tuż po nim.

Gody jaszczurki żyworodnej rozpoczynają się niedługo po wybudzeniu ze snu zimowego - w maju i czerwcu, a czasem już w kwietniu. Ciężarna samica ma duże zapotrzebowanie na ciepło, przez co dużo czasu spędza wygrzewając się w promieniach słońca. Ciąża trwa przez okres około 3 miesięcy. Czas rodzenia młodych przypada na lipiec i sierpień. Na świat przychodzi 3-10 w pełni rozwiniętych maluchów mierzących około 4 cm.

Zimowanie:

Jaszczurka żyworodna (Zootoca vivipara) zapada w sen zimowy na przełomie października i listopada. Wybudza się z niego początkiem marca, a czasem nawet początkiem lutego (najwcześniej z Polskich gadów).

Uwagi:

  • Gatunek prawnie chroniony w Polsce!
Data modyfikacji: 2015-10-18 03:07