Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Rodzaje terrariów w hodowli jaszczurek

Chcąc przystąpić do wymieniania oraz charakteryzowania poszczególnych rodzajów terrarii, należy wcześniej przyjąć ich kryteria podziału. Terraria dzielimy ze względu na ich rozmiary oraz ze względu na biotop jaki one naśladują.

Przyjmując pierwsze kryterium, terraria dzielimy na:

 

terraria horyzontalne

Jest to zbiornik o dużej powierzchni dna, wysokość jest niewielka, ponieważ nie ma ona zbyt dużego znaczenia. Tego typu terraria przeznaczone są dla zwierząt o typowo naziemnym trybie życia.

terraria wertykalne

Wysokość jest najważniejsza, powierzchnia dna to sprawa drugorzędowa. Takie zbiorniki przeznaczone są dla gadów o typowo nadrzewnym trybie życia oraz dla takich zwierząt, które zamieszkują pionowe, skalne powierzchnie. Duża wysokość umożliwia wspinaczkę oraz obsadzenie terrarium większymi roślinami.

terraria pośrednie

Zbiornik w którym wysokość, głębokość i szerokość są podobnej długości. Takie zbiorniki przeznaczane są dla zwierząt, które zarówno dużo czasu spędzają na ziemi jak i wspinają się na niewielkie wysokości.


Teraz pora przystąpić do charakteryzowania terrariów ze względu na panujące w nich warunki. Wyróżniamy:

terraria lasów tropikalnych

jak sama nazwa wskazuje, tego typu zbiorniki mają za zadanie naśladować tropikalne lasy deszczowe. Warunki panujące w takim terrarium charakteryzuje wysoka wilgotność wynosząca 80-90%, mnogość różnego rodzaju roślin oraz temperatury rzędu 25-30°C. Wymagane jest dobre oświetlenie, które jest niezbędne dla roślin. Jaszczurki zamieszkujące tego typu terraria zazwyczaj dużo czasu poświęcają wspinaczce, dlatego wewnątrz umieszczamy konary i gałęzie.

terraria pustynne

najczęściej stosowanym podłożem w tego typu zbiornikach jest piasek, jego mieszanka np. z niewielką ilością włókna kokosowego bądź piaszczysta ziemia. Wystrój powinny stanowić głównie kamienie oraz nieduże, leżące konary. Wszystkie ciężkie elementy wystroju koniecznie muszą stać bezpośrednio na dnie terrarium, co wyeliminuje zagrożenie przygniecenia jaszczurki (w razie podkopania się). Temperatury w dzień są bardzo wysokie i wynoszą 30-45°C, pod promiennikiem nawet ponad 50°C. Wilgotność jest bardzo niska. Oświetlenie musi być mocne, obowiązkowo montuje się świetlówkę UV).

terraria stepowe

ten rodzaj terrarium nieco przypomina terrarium pustynne, jednak możemy w nim już umieścić większą ilość elementów wystroju (kamienie, korzenie, konary). Jako podłoża często można użyć włókna kokosowego, chipsów kokosowych, kostek bukowych itp. Temperatury są niższe niż w terrarium typu pustynnego, wilgotność nadal jest dość niska.

terraria sawannowe

wystrój jest podobny jak w przypadku terrarium stepowego, możemy umieścić nieco większą ilość roślin, wilgotność jest wyższa i utrzymuje się na średnim poziomie. Poprzez częstsze i rzadsze spryskiwanie uzyskujemy odpowiednio pory deszczowe i suche.

terraria kwarantannowe

w takich zbiornikach najczęściej przetrzymuje się zwierzęta chore lub niedawno nabyte w celu stwierdzenia ich stanu zdrowia zanim zostaną wpuszczone do terrarium z innymi, zdrowymi jaszczurkami. Wystrój takich terrariów jest bardzo prosty. Podłoże stanowią ręczniki papierowe, kryjówki sporządzone np. z pogniecionych gazet, tylna ściana prosto urządzona. Wszystko musi łatwo dać się zdezynfekować.

akwaterraria

Są to tzw. terraria wodne. Zawdzięczają swą nazwę części wodnej, która może być zarówno większa jak i mniejsza od części lądowej. Wilgotność jest na ogół wysoka, można je obsadzić roślinami wilgociolubnymi. Podłoże części lądowej stanowi wilgotny torf, włókno kokosowe lub chips kokosowy.


Musimy pamiętać, że każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania i nie możemy jednoznacznie przyporządkowywać mu typu terrarium. Powyższy podział ma jedynie za zadanie dać Wam ogólne rozeznanie w różnorodności warunków jakie trzeba zapewnić różnym gatunkom jaszczurek.

Data modyfikacji: 2020-10-14 04:50