Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Furcifer oustaleti - kameleon olbrzymi
Furcifer oustaleti - kameleon olbrzymi
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Crotaphytus collaris - legwan obrożny*
Gekko gecko - gekon toke
Gekko gecko - gekon toke
Gekko vittatus - gekon paskowany
Gekko vittatus - gekon paskowany
Ctenosaura similis - legwan czarny
Ctenosaura similis - legwan czarny

Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry

Polecany dla początkujących
Gatunek opisał: Stejneger Rok opisania: 1902 Nie wymaga rejestracji
Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry
Fot. 1 Ptychozoon kuhli - gekon fałdoskóry


Polecany dla:

Początkujący

Nazwa łacińska:

Ptychozoon kuhli

Nazwa polska:

Gekon fałdoskóry

Nazwa niemiecka:

Kuhls Faltengecko

Nazwa angielska:

Kuhl's Flying Gecko, Gliding Gecko, Kuhl’S Parachute Gecko

Synonimy:

-

Wygląd:

Gekon fałdoskóry Ptychozoon kuhli jest jaszczurką o charakterystycznym wyglądzie. Po bokach trójkątnej głowy, za oczami znajduje się fałd skórny, który rozciąga się także po bokach ciała (zwiększa to powierzchnię ciała podczas skoków). Po obu stronach ogona biegną fałdki w kształcie płatków, a jego koniec jest szeroki. Palce połączone są błoną i zakończone są pazurkami. Ubarwienie od szarego do beżowego. Na grzbiecie znajduje się nieregularny wzór w postaci pofalowanych linii. Może być on intensywny lub prawie niewidoczny. Łuski są bardzo drobne. Fałdy skórne sprawiają, że w niektórych miejscach skóra wygląda tak, jakby była za duża na jaszczurkę. W stanie spoczynku zawijają się pod brzuch gekona, natomiast podczas „lotu”, rozpięte tworzą jakby spadochron. Gekon fałdoskóry dorasta do 20 cm.

Występowanie:

Zasiedla lasy tropikalne Azji południowo-wschodniej (Birma, Tajlandia, Malezja, Indonezja).

Biotop:

Zamieszkuje pnie i korony drzew.

Długość życia:

Prawdopodobnie od 8-10 lat.

Aktywność:

Nocna

Zachowanie:

Gatunek płochliwy, raczej nie do oswojenia. Włożona do terrarium ręka sprawia, że jaszczurka ucieka i stara się ukryć. Nie należy go brać na ręce jeśli to nie jest konieczne, ani niepotrzebnie stresować. Decydując się na hodowlę tego gatunku musimy być nastawieni wyłącznie na obserwację, która bez wątpienia będzie bardzo ciekawa. 

Zaleca się hodowlę w haremach, dzięki czemu samiec nie będzie skupiał swojej uwagi tylko na jednej samicy. W przypadku większej ilości zwierząt zaleca się trzymanie w terrarium kilku (dwóch, ewentualnie więcej) samców. Wówczas będą one ze sobą konkurować. Największy dominujący samiec będzie starał się nie dopuścić innych do samic. Łączenie gatunków może odbywać się tylko w dużych i przestronnych zbiornikach, najlepszymi współlokatorami będą inne gatunki z rodzaju Ptychozoon.

Środowisko życia:

Nadrzewny

Temperatura °C:

25-30°C w dzień, z nocnym spadkiem do 20-22°C.

Wilgotność powietrza %:

~75%

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12 godzinny, UVB niepotrzebne gdyż jest to jaszczurka o nocnej aktywności.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Zjada różnego rodzaju owady. W hodowli karmimy głównie świerszczami, odpowiedniej wielkości karaczanami mącznikami (rzadko), konikami polnymi, ćmami itp. Karmimy co 2-3 dzień. Młode osobniki częściej. Podawany pokarm co jakiś czas powinien być uzupełniany w wapń i witaminy. Robimy to obtaczając świerszcze w wapnie lub witaminach w postaci proszku.

Wielkość terrarium:

60x60x90 cm

Terrarium:

Gekon fałdoskóry jest jaszczurką o nadrzewnym trybie życia, dlatego też powierzchnia dna nie odgrywa tak ważnej roli jak wysokość zbiornika. Minimalne rozmiary terrarium dla parki wynoszą 45/30/70cm (dł./szer./wys.) lub 40/40/ 70cm. Jednak im większe terrarium wykonamy, tym lepsze będzie samopoczucie jaszczurek, więc jeśli tylko mamy możliwość wykonania zbiornika o większych rozmiarach, powinniśmy to zrobić. Wystrój terrarium powinien jak najbardziej odzwierciedlać naturalne środowisko gekonów. Wewnątrz umieszczamy konary i gałęzie, zachowując przy tym przestrzeń, która pozwoli gadom na przeskakiwanie pomiędzy nimi. Tylna ścianka powinna być wykonana z korka bądź kory. Bardzo ważnym jest, aby zapewnić naszym podopiecznym odpowiednią ilość kryjówek. Pamiętajmy, że powinny się one znajdować w pobliżu źródła ciepła oraz w chłodniejszej części terrarium. Za schronienie mogą posłużyć łupiny kokosa czy też płaty kory. Terrarium należy obsadzić roślinami, które stworzą gekonom dodatkowe miejsca na ukrycie się oraz pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Mnogość roślin zmniejszy także stres jaszczurki oraz pomoże gekonom szybciej zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Rośliny, którymi zamierzamy obsadzić terrarium muszą być trwałe (nadają się: Anthurium sp., Asplenium nidus, Ctenanthe oppenheimiana, Maranta leuconeura, Monstera deliciosa, Scindapsus sp., Philodendron sp., Spanthiphyllum sp.). Najlepszym podłożem będzie włókno kokosowe. Pozwala ono na utrzymanie odpowiedniej, wysokiej wilgotności oraz nie stwarza zagrożenia zaczopowania przewodu pokarmowego jaszczurki (w wyniku połknięcia). Terrarium należy zraszać dwa razy dziennie. Dodatkowo w terrarium możemy umieścić miseczkę z wodą. Wprawdzie gekony te spijają krople wody powstałe w wyniku zraszania terrarium, ale woda w miseczce pozwoli im na napoić się, gdy będą tego potrzebować oraz dodatkowo podniesie wilgotność w terrarium.

Rozpoznawanie płci:

Płeć można rozpoznać po widocznych zgrubieniach (u samca) u podstawy ogona.

Rozmnażanie:

Gekony te rozmnażają się przez większą część roku. Podczas godów zarówno samiec jak i samica wydają odgłosy przypominające szczekanie. Zapłodniona samica składa po 2 jaja tuż obok siebie. Są one składane zazwyczaj na ściankach (w dziuplach, szczelinach), czasem zdarza się, że znajdujemy je przyklejone do szyb. Samica najczęściej składa jaja 6 razy w roku, w 4 tygodniowych odstępach. Są one mocno przyklejone do podłoża, a każda próba ich oderwania skończy się ich zniszczeniem. Z tego też powodu należy je pozostawić w terrarium, gdzie mają odpowiednie warunki i zabezpieczyć przed dorosłymi osobnikami. Młode wykluwają się po około 2-3 miesiącach.

Młode osobniki należy przełożyć do niewielkiego faunaboxa o skąpym wystroju, co pozwoli na łatwiejsze zachowanie czystości, ułatwi nam obserwację jaszczurek oraz sprawi, że maluchy będą mogły łatwiej zdobywać pokarm. Małe gekony fałdoskóre karmimy codziennie małymi świerszczami i innymi niewielkimi owadami. Podczas intensywnego rozwoju jaszczurek nie możemy zapominać o uzupełnianiu pokarmu w wapń i witaminy.

Uwagi:

Opis ten może również służyć jak opis hodowli dla innych gatunków z rodzaju PtychozoonPtychozoon lionotum, Ptychozoon intermedium, Ptychozoon horsfieldi i Ptychozoon rhacophorus.

Opracowanie:

Na podstawie doświadczeń Washo oraz: 
„Obrazovy atlas gekonu” Lubomir Klatil 
„Gekony hodowla i choroby” Aleksandra Maluta, Roman Stefański Encyklopedia „Gady i Płazy” Dr Harold G. Cogger, Dr Richard G. Zweifel 
http://www.gekkota.com/html/ptychozoon_sp_.html

Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-12-22 15:43