Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Timon lepidus - jaszczurka perłowa
Timon lepidus - jaszczurka perłowa
Gekko gecko - gekon toke
Gekko gecko - gekon toke
Gekko vittatus - gekon paskowany
Gekko vittatus - gekon paskowany
Phelsuma laticauda
Phelsuma laticauda
Phelsuma klemmeri
Phelsuma klemmeri

Coleonyx elegans

Polecany dla średniozaawansowanych

Coleonyx elegans jest coraz popularniejszą jaszczurką w polskich hodowlach. Zawdzięcza to między innymi swojemu urokowi, łatwej hodowli i dość niskiej cenie.

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji
Coleonyx elegans
Fot. 1 Coleonyx elegans


Polecany dla:

Średniozaawansowany

Nazwa łacińska:

Coleonyx elegans

Synonimy:

-

Wygląd:

Gekon ten dorasta do 18cm. Samce są większe od samic. Ogon stanowi około połowę długości ciała. Jako przedstawiciel podrodziny Eublepharinae nie posiada na spodniej stronie palców przylg umożliwiających wspinaczkę po gładkich, pionowych powierzchniach. Powieki tej jaszczurki są ruchome. Ubarwienie od szarego, poprzez kremowe do beżowego. Głowa, tułów, ogon i kończyny pokryte ciemnymi znaczeniami w postaci nieregularnych plam i pasków.

Podgatunki:

Wyróżniamy dwa podgatunki tej pięknej, nocnej jaszczurki:

  1. Coleonyx elegans elegans
  2. Coleonyx elegans nemoralis

Występowanie:

Występuje w Ameryce Środkowej na Półwyspie Jukatan i na obszarach leżących w jego pobliżu (Meksyk, Gwatemala).

Biotop:

Zamieszkuje wilgotne lasy i ich obrzeża. Dzień spędza ukryty pod kamieniami i gałęziami, gdzie też panuje odpowiednia wilgotność.

Aktywność:

Nocna

Środowisko życia:

Naziemny

Temperatura °C:

W dzień 24-29°C, pod promiennikiem do 32°C. Nocą około 22°C.

Wilgotność powietrza %:

70-80%.

Oświetlenie:

Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB niepotrzebne ze względu na nocną aktywność tych jaszczurek.

Typ terrarium:

Tropikalne

Żywienie:

Tak jak w przypadku innych gekonów podajemy świerszcze i inne odpowiedniej wielkości insekty – koniki polne, ćmy, pająki, muchy (wyhodowane samemu), czasem mączniki. Nie powinniśmy karmić jaszczurek tylko jednym rodzajem pokarmu. Starajmy się jak najbardziej urozmaicać ich dietę. Karmimy co 2-3 dzień. Pokarm uzupełniamy w preparaty witaminowe i wapń.

Wielkość terrarium:

60x30x30 cm

Terrarium:

Ze względu na swój naziemny tryb życia, gekony te wymagają terrarium o układzie poziomym, gdzie najistotniejszą rzeczą jest powierzchnia dna. Trójkę coleonyxów możemy hodować w terrarium o wymiarach 60/40/40cm (dł/szer/wys). Co najmniej jedną ze ścianek powinniśmy wyłożyć kamieniami bądź wykleić korkiem. Wewnątrz umieszczamy konary i kamienie pod którymi jaszczurki będą mogły się chować. Schronienie możemy również sporządzić z łupiny kokosa. Bardzo ważną rzeczą w terrarium dla tego gatunku jest rodzaj podłoża. Musi ono dobrze trzymać wilgoć, co z kolei pozwoli na utrzymanie prawidłowej wilgotności (gatunek ten jest wrażliwy na zbyt suche powietrze). Najlepiej sprawdza się torf i włókno kokosowe. Możemy też zastosować chipsy kokosowe. W celu utrzymania prawidłowej wilgotności, terrarium spryskujemy 2-3 razy dziennie. Dodatkowo zbiornik możemy obsadzić żywymi roślinami.

Rozpoznawanie płci:

Samce są nieco większe od samic, posiadają dwie wypukłości spowodowane obecnością narządów kopulacyjnych (hemipenisów) oraz posiadają pory preanalne.

Rozmnażanie:

W celu zachęcenia jaszczurek do rozmnażania powinniśmy zapewnić im chłodniejszy, zimowy okres. Powinien on odbyć się w miesiącach zimowych i trwać około 2 miesiące. W tym celu nieznacznie obniżamy temperaturę (o 3, 4°C) i skracamy dzień świetlny. Po zakończeniu zimy wracamy do odpowiedniej temperatury. Pamiętajmy o podawaniu zwiększonej ilości wapnia ciężarnej samicy. Jaja składane są około 4 tygodnie po kopulacji. Inkubacja powinna przebiegać w wermikulicie lub wilgotnym torfie w temperaturze 27-28°C. Młode wykluwają się po około 50-80 dniach.


Świeżo wyklute gekony przenosimy do faunabox’a lub niewielkiego terrarium, przez co jaszczurkom łatwiej będzie zdobyć pokarm oraz będziemy mieli nad nimi większą kontrolę. Młodziutkim gekonom codziennie podajemy odpowiedniej wielkości świerszcze i inne owady. Pokarm maluchów obowiązkowo powinien być uzupełniany w wapń i witaminy, dzięki czemu będą się prawidłowo rozwijać.

Zimowanie:

Wskazane do rozmnażania, patrz rozmnażanie.

uwaga opis przykładowy! do wykasowania ten napis w przypadku uzupelnienia opisu !:]

Ogólne informacje: 

Mały i kolorowy gatunek, wyglądem przypominający modliszki z rodzaju Creobroter. Jest łatwy w hodowli, a dzięki niewielkim rozmiarom, może być trzymany w małych pojemnikach od L1 do imago.

  • Podgatunki: 

    • P. centralis (La Greca, 1954) 

    • P. virescens (Serville, 1839)




  • Występowanie: 

      Etiopia, Burkina Faso, Ghana, Gwinea, Kamerun, Kenia, Niger, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej



  • Wielkość: 

    • Samiec: 2-2,5cm 

    • Samica: 3cm 


  • Długość życia/liczba wylinek: 

    • Samiec: 6 miesięcy (3 miesiące jako imago) / prawdopodobnie 6 wylinek 

      Literatura:

Uwaga Strona w budowie. Opisy mogą wymagać aktualizacji


Data modyfikacji: 2020-10-15 16:22